اسنپ باکس
13 آبان 1397

راهکارهایی برای ادامه حیات کسب و کارهای سنتی

راهکارهایی برای ادامه حیات کسب و کارهای سنتی

مغازه‌های قدیمی و فروشگاه‌های سنتی هنوز هم در گوشه و کنار شهرها به حیات خود ادامه می‌دهند. برخی از این کسب و کارها به خاطر رشد و پیشرفت فناوری و تغییر الگوی خرید شهروندان نسبت به گذشته روزگار پر رونقی را پشت سر نمی‌گذارند اما هنوز هم بسیاری از ما شیفته کیفیت محصولات عرضه شده توسط آنها هستیم. قنادی قدیمی که کارش را چند دهه پیش آغاز کرده یا نانوایی که هنوز از تنورهای سنتی استفاده می‌کنند از جمله کسب و کارهای جذاب هستند که به عنوان جاذبه‌های شهری شناخته می‌شوند. برای رونق دوباره این کسی و کارها کافی است که گردانندگان آنها از سرویس‌ها و خدمات نوین برای ارائه محصولات خود استفاده کنند. در ادامه به چند راهکار برای زنده کردن کارهای فراموش شده می‌پردازیم.

عصر وب یا هر کسب و کار یک وب سایت

زمانی که اینترنت به تازگی فراگیر شده بود، اغلب کسب و کارها به راه‌اندازی وب سایت اختصاصی علاقه‌مند شدند. از برندهای بزرگ گرفته تا فروشگاه‌های کوچک، همه یک دامنه اختصاصی انتخاب کردند. راه‌اندازی وب‌سایت مزایای زیادی برای کسب و کارها داشت. از جمله اینکه کاربران می‌توانستند بدون نیاز به مراجعه حضوری با مراجعه به سایت از سبک کار، محصولات و نشانی نمایندگی‌ها و دفاتر مطلع شوند. اطلاعات کلی و اولیه در این وب‌سایت‌ها قرار داشت. همچنین فرم‌های «ارتباط با ما»به کاربران اجازه می‌داد سوالات و درخواست‌های خود را بدون نیاز به تماس تلفنی یا مراجعه حضوری مطرح کنند.

شبکه‌های اجتماعی را فعال کنید

نسل جدید وب‌سایت‌ها و استفاده از آن را می‌توان در گسترش شبکه‌های اجتماعی جست‌وجو کرد. یکی از ویژگی‌های این شبکه‌ها رویکرد تعاملی آنهاست. برخلاف وب سایت‌ها و رسانه های یک سویه، در شبکه‌های اجتماعی ارتباط مستمر و تعاملی با کاربران و مشتریان بر قرار بود. پست‌های قرار گرفته در کانال‌ها با واکنش کاربران روبرو می‌شود و صاحبان کسب و کارها می‌توانند بازخورد فعالیت‌های خود در فضای مجازی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

روش‌های خلاقانه برای ارائه محصول طراحی کنید

در گذشته خدمات و محصولات بیشتر به صورت فیزیکی عرضه می‌شد، در حالی که در دنیای امروز بسیاری از محصولات و مایحتاج عمومی شهروندان الزاما به صورت فیزیکی وجود ندارند. در چنین مواقعی می‌توان از روش‌های خلاقانه برای ارائه استفاده کرد. به عنوان مثال امروزه برای خرید آلبوم جدید از خواننده مورد علاقه نیازی نیست که حتما دیسک را به صورت فیزیکی تهیه کرد. خرید قانونی آلبوم و دریافت فایل‌ها از طریق فروشگاه‌های آنلاین یکی از نمونه‌های تغییر ماهیت کالا از فیزیکی به دیجیتالی است.

این تحول بنیادین در ارائه محصولات موجب شد تا دریچه‌های جدیدی برای فروش و ارائه محصولات فیزیکی نیز ایجاد شود. فروش آنلاین مفهوم جدید بعدی است که از دل همین تحول ایجاد شد.

سر به هوا نباشید

امروزه همه افرادی که به صورت شهروند در شهرهای بزرگ و پر جمعیت زندگی می‌کنند می‌توانند در حفظ آنچه می‌پسندند نقشی فعال ایفا کنند. حفظ کسب و کارهای کوچکی که کیفیت محصولات‌شان مورد قبول اغلب خریداران است یکی از توانایی‌های همین شهروندان است.

بسیاری از کسب و کارهای کوچک، امروز تلاش می‌کنند تا با در نظر گرفتن امکاناتی چون سیستم‌های ارسال اینترنتی، شرایط تازه‌ای را برای خریداران‌شان در نظر بگیرند. اما این موضوع از بار مسئولیت شهروندان برای دغدغه اجتماعی‌شان کم نمی‌کند. به عنوان مثال کتابفروشی کوچک محلی که ادامه حیاتش به خریداران وابسته‌ است می‌تواند به نقطه آغازی خوب تبدیل شود. اسنپ‌باکس یکی از سرویس‌هایی است که می‌تواند حلقه مفقوده میان کسب و کارهای کوچک و مشتریان بالقوه باشد. اگر شما هم دغدغه ادامه کسب و کارهایی چون کتابفروشی کوچک محله‌تان را دارید می‌توانید با خرید از آن و ارسال کتاب با اسنپ‌باکس به دوستان و آشنایان سهمی در زنده ماندن مغازه‌های سنتی داشته باشید.